esmaspäev, 19. jaanuar 2009

Sandi auto juht pole tingimata sant

Sellisele järeldusele jõudis Postimees

http://www.tallinnapostimees.ee/?id=70812&redir=

Invamärgiga sõiduki juht ei pea alati ise sant olema
Hille Tänavsuu

Kui uhkel sõidukil on invaauto märk ja sealt kalpsab välja inimene, kel pole pealtnäha mingit füüsilist puuet, siis ei maksa alati arvata, et tegemist on petturiga. Liikumispuudega inimese sõiduki parkimiskaarte väljastatakse ka vaegnägijatele ja pimedatele ning üldhaigestumise tagajärjel sõiduabi vajavatele isikutele, kelle autot juhib invaliidi teenindav inimene.
«Suureks probleemiks ongi see, et puudega inimese sõiduki parkimiskaart ja puudega isikut teenindava sõiduki parkimiskaart väljastatakse mõlemad perearsti teatise alusel ja on ka visuaalselt täpselt ühesugused, seega ei ole võimalik neid eristada,» ütles Tallinna abilinnapea Jaanus Mutli. Tema sõnul pole linnal teavet, kui palju kasutab soodusparkimislubasid invaliid ise ja kui palju invaliidi teenindav inimene. Möödunud aastalväljastas Tallinna transpordiamet 525 invaparkimiskaarti. Neist 263 on antud liikumispuudega inimestele ja 22 vaegnägijale. 240 kaardi puhul on aga perearst määratlenud soodustuse saamise aluseks üldhaigestumise, näiteks insuldi- või infarktijärgse seisundi.
«Linnal puudub ka teave, kas perearst on oma õigust niisuguse kaardi taotlemisel kuritarvitanud või mitte. Aga tähelepanek, et puudega inimese sõiduki parkimiskaarti kasutavad isikud, kel väliselt mingit puuet polegi, on asjakohane. Olen ka ise korduvalt sarnaseid situatsioone linna peal märganud ja neist transpordiametit informeerinud,» rääkis Mutli.
Möödunud aastal tühistati linnas kaks invaparkimiskaarti, sest need olid omanikult varastatud. Kolm kaarti võeti ära ebasihipärase kasutamise tõttu. «Neid kasutas inimene, kel puudus puue ja tegu polnud ka invaliidi teenindamisega,» märkis abilinnapea.
Sotsiaalministeeriumi hoolekandeosakonna eakate ja puuetega inimeste poliitika juhi Monika Haukanõmme sõnul on ta kuulnud juhtumitest, kus kaarti kasutatakse teenindava sõiduki parkimisel. Kuid on raske tuvastada, kas tõesti on tegemist olukorraga, kus elujõus inimene teenindab oma autoga puudega inimest või mitte. Haukanõmme hinnangul esineb aga rohkem sellist kuritarvitamist, kus terved inimesed seavad oma auto puuetega inimestele mõeldud parkimiskohtadele.
«Samas on tekkinud olukordi, kus näiteks puudega lapse ema saadab hommikul last kooli, jättes auto kooli ukse juurde. Ta on saanud trahvi, kuna lahkus autost, samas ei saa puudega last saata tihti üksi ka kooliuksest sisse,» tõi ta teistpidise näite. Kuritarvitamiste vähendamise eelduseks peab Haukanõmm kõigi osapoolte teadlikkuse suurenemist ja omavahelist koostööd. Ka planeerib ministeerium muuta nii liikluskindlustuse seadust kui ka vastavat määrust, sest parkimiskaardi kujundus on praeguseks aegunud ega vasta enam ELi soovitustele. «Samuti tahame muuta kaar­ti turvalisemaks, et vähendadakuritarvitamisi,» lisas Haukanõmm.
Parkimiskaarte trükib SA Eesti Puuetega Inimeste Fond sotsiaalministeeriumi tellimisel. Fond müüb neid kohalikele omavalitsustele, kes omakorda müüvad neid 40 krooni eest invaliidile või pimedale perearsti tõendi alusel. Parkimiskaart antakse viieks aastaks. Sellega varustatud sõiduk võib teatud tingimustel peatuda ja parkida seda keelavate liiklusmärkide mõjupiirkonnas.
*Invasõidukitele antud parkimiskaardid*
2001. aastal 4232
2002. aastal 383
2003. aastal 318
2004. aastal 862
2005. aastal 1011
2006. aastal 2598
2007. aastal 1530
2008. aastal 2406
allikas: sotsiaalministeerium

1 kommentaar:

joanamari ütles ...

mina olen sant
ja ma ei sõida ise juba 5 aastat, sest mu oma autoke on katki
mees ütles, et see seadus on jama, et viid sandi poodi ja ise sõidad eemale
ja siis kui sant välja tuleb poest siis tuled võtad ta jälle peale
ütles et kui keegi tuleb norima siis saab ju näidata mu juhiluba mis mul taskus alati ja öelda, et sõidan ikka ise
oleme mõlemad invaliidid ,aga minu mehe perearst ei anna mu mehele invakaardi jaoks tõendit
sest ta kardab ühiskonna viha
küll vahivad mind inimesed kurjade nägudega kui invakohae pargime ja ilus noor inimene sealt siis välja tuleb, aga kuna käin karguga siis ei ole midagi plõksida
kui minu arst ka arg oli ja mulle tõendit andmast keelas oli mul veremaik kord suus kui mehekesega kahekesi parkimiskohta otsisime, invakoht oli muidugi vaba
aga parkimiskaarti ei olnud ja autole saime koha platsi kõige kaugemasse nurka ja kuidas me siis mööda libedat parkimislatsi koperdasime üksteise najal surm suu juures ja hirm kuklas
olin just opilt tulnud ja jube nõrk
jalad tudisesid all
mehel on üks jalg teisest lühem ja see oli hirmus minek kuigi oleksime saanud kergema vaevaga ju kui oleks olnud parkimis kaart
täielik mõnitamine ma arvan
mu tollane sotstöötaja ütles et ta ei saa mulle seda kaarti anda , siis hakkavad ju kõik tahtma
ikka jama küll kui nüüd hakataks selle koha pealt ka veel nülima